Kombi alırken ve tesisat yaptırırken nelere dikkat edilmeli

Piyasada satılan ve hizmet veren firmalar yap-çık-bitsin mantığı içerisinde hizmet vermektedir. Arıcı Mühendislik Muğla Doğalgaz olarak müşterilerimizin kombilerini alırken ve tesisatlarını yaptırırlarken dikkat etmeleri gereken hususlara açıklık getirdik.

  • Kombi model, marka ve satıcı seçimi

Kombi alırken 4 ana unsur çok önemlidir;

  • Nasıl bir kombi almak istediğinize karar vermelisiniz.
  • Kombi markasına karar vermelisiniz.
  • Kombi modeline karar vermelisiniz.
  • Satın alacağınız firmaya karar vermelisiniz.
  1. Nasıl bir kombi?

Yoğuşmalı kombi mi, konvansiyoınel kombi mi?

Öncelikli olarak ücretsiz keşif hizmeti verdiğimiz müşterilerimizin %90 ında karşımıza çıkan soru “Ben yoğuşmalı kombi mi alayım yoksa düz kombi mi “ şeklinde olmaktadır. Muğla da doğalgaz işi yapan firmaların bir kısmı bu konuda yanlış bilgilendirme yapmakta. Firma mühendisleri usta ağzı ile müşteriye bilgi aktarmaktadır. Arıcı mühendislik Muğla doğalgaz olarak müşterilerimize seçecekleri kombinin yoğuşmalı olup olmamasına kendilerinin karar vermeleri gerektiğini söyleyip ekliyoruz;

Yoğuşmalı kombi baca atık gazından dış ortama atılacak ısıyı radyatörlerden dönen soğuk suya aktararak yanma odasına gidecek suyu ısıtıp,  size gazdan  tasarruf sağlayan cihazlardır. Piyasada tam ve yarı yoğuşma adı altında iki çeşit olarak satılmaktadırlar. İki kombi arasında yalnızca verim farkı vardır.  Yeni üretilen yoğuşmalı kombiler %109 verime kadar ulaşabilmektedirler. Frimaların %109 verim demesi satış aldatmacasından başka bir şey değildir. Doğada hiçbir şeyin verimi %100 ün üzerinde olamaz. Gerçek olan konvansiyonel kombilerin %88-90 arası yoğuşmalı kombilerin ise %96-98 arasında değerlere sahip olduğudur. Yoğuşmalı kombi ile konvansiyonel kombi arasında yaklaşık %10 verim farkı vardır. Konvansiyonel kombi ile 350TL gelecek faturanız yoğuşmalı kombide 315TL olarak gelecektir.  Fakat yoğuşmalı kombiyi bilinçli kullanmak kaidesi ile bu verim değerlerine ulaşmak mümkündür. Aksi takdirde yoğuşmalı kombi konvansiyonel kombiden bir farkı kalmayacaktır. Yoğuşmalı kombi kullanmanın en önemli altın kuralı kombi çalışma sıkcalığını 40-45°C ve altında olması gerektiğidir.  Yoğuşmalı kombiler konvansiyonel kombilere nazaran oldukça pahalıdır. Fakat uzun vadade ilk yatırım olarak verdiğiniz parayı geri alıp kara geçmek, ancak yoğuşmalı kombilerde mümkündür. Arıcı Mühendislik Muğla doğalgaz olarak yaptığımız keşifler esnasında firmamızdan önce daireye keşife gelen diğer firmalar tarafından “bu daireye yoğuşmalı kombiye gerek yok, yoğuşmalı kombi 7m den küçük  radyatör metrajında çalışmaz. Yoğuşmalı kombi ısıtmaz.” gibi aldatıcı cümlelerle bilgilendirme yapmaktadır. Yoğuşmalı kombiler 50cm radyatör uzunluğunda dahi çalışabilmektedir. ve konvansiyonel kombilerin çıktıkları sıcaklıklara çıkabilmektedirler. Şahsi fiktrim, bu cümleleri kuran firmaların amacı maliyeti düşürmektir. Yoğuşmalı kombi müşterinin bütçesini zorlayacaktır, yoğuşmalı kombiye gerek yok demek müşteriyi kandırıp, fiyatı düşük göstererek biz bu işi en doğru ve en ucuz yapan firmayız  kandırmacasından başka bir şey değildir. Yanlıştır.

Kombi kapasitesi

Muğla bölgesine 2015 yılında  doğalgaz firmalarınca bazı yanlışlıklar yapılmıştır. Bunların biri ise kapasitesi yetmeyen kombiyi daireye montajlamak gelmektedir. Doğru kombi seçilmek isteniyorsa ev ile ilgili doğru verileri incelemek çok önemlidir. Bunlar dairenin metrekaresi, duvarlarının bulunduğu yön , binada mantolama olup olmaması ve dairenin bulunduğu katdır. Bahsedilen 4 koşul alacağınız cihazın kapasitesini belirleyecektir. Piyasada satılmakta olan  20kw – 24kw – 28 kw – 32kw cihazlar bulunmaktadır. Uzman bir uygulayıcı tarafından eviniz incelenerek gerekli kapasiteye karar verilmelidir. Bu noktada unutulmaması gereken evi kombinin değil radyatörün ve tesisatın ısıttığıdır. Tesisatı ve radyatörü düzgün çalışmayan bir evde ne kadar pahalı kombi alırsanız alın. O kombi çalışması mümkün değildir.
Muğla merkez için Arıcı Mühendislik olarak uygulamalarımızda ortalama 80-150m2 daireler için 24kw cihazı uygun görmekteyiz. 24kw bir cihaz 9-10m radyatörü ısıtabilecek kapasitededir. 150 ve üstü metre karelerde ise sırası ile 28 ve 32kw cihazları tercih etmek doğru olacaktır.

 

Kombi Eşanjör tipi

Üretilen kombilerde dikkat edilmesi gereken diğer husus eşanjör sayısıdır. Piyasada tek ve çift eşanjörlü kombiler satılmaktadır. Eşanjör, gazın yanma odasında yanıp ısısını suya aktardığı parçadır. Tek eşanjörlü kombilerde kullanım suyu ve kalorifer suyu aynı eşanjör üzerinden geçirmektedir. Olası bir eşanjör arızası durumunda tek olduğu için ikisininde değişmesi gerekmektedir ve maliyeti yüksek çıkmaktadır. Muğla şehir şebeke suyunun da epey kireçli olduğu düşünüldüğünde, kullanım suyu eşanjörünün belirli bir süre sonra kireçlenme yüzünden çalışamayacak hale gelmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle iki eşanjörlü sistemler tercih edilmelidir. İki eşanjörlü kombilerde kalorifer devresi ve kullanım suyu devresi ayrıdır. Kullanım suyu eşanjörü kireçlense veya buz tutması sonucu delinse dahi değiştirilecek parça ayrı ayrı olduğundan daha uygun fiyatlarla tamir imkanı sunmaktadır.

Marka seçimi

Alacağınız kombinin markasına karar verirken ilk araştırmanız gereken, firmanın yetkili servisi olup olmadığıdır? Yetkili servisi olmayan kombi olası bir arıza durumunda sizin soğukta beklemenize sabep olma ihtimali epeyce yüksektir. Arıcı Mühendislik Muğla doğalgaz olarak Bosch Termoteknik ve İmmergas firmalarının Muğla Ana bayiliklerini bünyemizde bulundurmaktayız.

BOSCH TERMOTEKNİK

Bosch Termoteknik, enerji verimli ısıtma sistemleri, sıcak su çözümleri ve soğutma sistemleriyle dünyanın önde gelen tedarikçilerindendir. 2013 yılında yaklaşık 13.500 çalışan ile 3.12 milyar Avro’luk ciro gerçekleştirilmiştir. Bosch Termoteknik, birçok güçlü uluslararası ve yerel markaya sahip olup, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya ülkelerinde çeşitlendirilmiş ürün gamıyla üretim yapmaktadır.

Bosch Grubu, otomotiv teknolojisi, enerji ve inşaat teknolojisi, endüstriyel teknoloji ve tüketim malları alanlarında faaliyet gösteren, dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçisidir. 2013 yılında yaklaşık olarak 281 bini aşkın çalışanı ile 46,1 milyar avro tutarında satış gerçekleştirmiştir. (Konsolidasyon yönetimiyle ilgili hukuki kurallarda yapılan değişiklik sebebiyle, 2013 finansal verileri ancak 2012 yılının belirli bir kısmı ile karşılaştırılabilir) Bosch Grubu; Otomotiv Teknolojileri, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları ve Enerji ve Bina Teknolojileri olmak üzere 4 ana sektörde faaliyet göstermektedir. Bosch Grubu, Robert Bosch GmbH ve 50’nin üzerinde ülkedeki 360’dan fazla bağlı bölgesel şirketten oluşmaktadır. Satış ve servis ortakları da dâhil edildiğinde, Bosch yaklaşık 150 ülkede temsil edilmektedir. Bu dünya çapındaki gelişme, üretim ve satış ağı daha fazla büyümenin temelidir. Bosch, 2013 yılında dünya çapında 5 bin patent başvurusunda bulunmuştur. Bosch Grubu etkileyici ürün ve hizmetler tasarlayarak, hem inovatif hem de faydalı çözümler sunarak yaşam kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Böylelikle, şirket dünyanın her yerinde “yaşam için teknoloji” sunabilmektedir.

  İMMERGAS

Türkiye’deki çalışmalarını, ülkemize ilk doğalgazın ulaştığı 1991 senesinde başlatan Immergas , 2003 yılı itibari ile tamamıyla kendi sermayesi ile Türkiye pazarında yer almaya başlamış ve günümüze kadar kesintisiz yatırımlarına hız katarak, doğalgazın ulaştığı hemen her ilde bayi ve servis organizasyonlarını gerçekleştirmiş ve bugün, hızla yayılan doğalgaz dağıtımı planlarına göre, Türkiye genelinde doğalgaz ile yeni tanışan tüm illerdeki yatırımlarına da hızla devam ederek tüketicilerle buluşmuştur.“Koşulsuz Memnuniyet” ilkesi doğrultusunda yıllardır kombi konusunda Ar-Ge’ ye büyük yatırımlar yapan, Fabrikasında yılda yaklaşık 9000 ziyaretçiye teknik eğitimler veren Immergas , elektronik ateşlemeli, sabit sıcaklıkta sıcak su kullanım konforu sağlayan, full modülasyonlu ve mikroprosesör işlemcili 24 kW– 32 kW ( 20.000 – 27.520 kcal/h ) alternatifli kapasitelere sahip bacalı ve hermetik kombilerini ve yoğuşma teknolojisi ile çalışan 107 % yüksek verimli 24 kW-100 kW ( 20.640 kcal/h – 86.300 kcal/h ) alternatifli kapasitelere sahip duvar tipi ısıtma cihazlarını Türk tüketicilerine de sunmaktadır. Immergas TÜRKİYE toplam 3000m2 lik İstanbul’daki Genel Merkezinde faaliyetlerine devam etmektedir. Eğitimi birinci planda tutarak tüketiciyi doğru bilgilendirme hedefi ile pazarda kimliğini belirlemektedir. Çok önem verdiği bayi ve servis organizasyonunu , genel müdürlük binasındaki ileri teknoloji eğitim ve uygulama odaları ile desteklemekte ve tüm Türkiye ye yayılmış olan 300 bayi ve 110 adet servis ağı ile “Immergas TÜRKİYE AİLESİNİ” oluşturmuştur ve her geçen gün büyümesini sürdürmektedir.

Yetkili Servis İmkanları

BOSCH Termoteknik Muğla Yetkili Servisi

Zafer Zorlu – 544 513 33 10

İMMERGAS Yetkili Servisi

Kendi montajladığımız kombilerimize servis hizmetini ARICI MÜHENDİSLİK bünyesinden sağlamaktayız. Muğla merkezde 2. bir servis bulunmaktadır.

KOMBİ MODELİNE KARAR VERMEK?

Doğalgaz tesisatı döşenen ve pratik olarak edinilen deneyimler ile kombi modeli konusunda hangi firmayı tercih ederseniz edin, alt segment (ucuz) tabir edilen kombiler size sıkıntı çıkaracaktır. Bu nedenle Arıcı Mühendislik Muğla Doğalgaz olarak tavsiyemiz. 24kw, Çift eşanjörlü ve yoğuşmalı bir kombiyi tercih etmeniz yönündedir.

SATICINIZI DOĞRU SEÇİN

Öncelikle karar verdiğiniz markanın Muğlada yetkili bayisi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yetkili beyiler kombi ve tesisat hakkında sürekli eğitim almaktadırlar. Tesisatını yaptıracağınız firmanın yerel bir firma olması uzun yıllar boyunca geriye dönük hizmet almanızı sağlayacaktır. Doğalgaz’ın yeni geldiği bölgelerde, firmalar için geniş iş olanağı vardır. Bu nedenle şehir dışından oldukça fazla şirket gelmektedir. Sektörün en haraketli olduğu ilk 5 senenin ardından dışarıdan gelen firma. Şirketini kapatıp yeni iş imkanlarının olduğu yerlere gider. Doğru firma tercihiniz, yıllar sonra başınızın ağrımasını ve soğukta kalmanızı engelleyecektir. Muğla Akmercan Doğalgaz tarafından sertifikalandırışmış firma, gaz tesisatı yapma ve işletime alma yetkisine sahip firmadır. Sertifikası olmayan firmalar piyasada iş yapmaktadırlar. Muğlada doğalgazın ilk geldiği dönemlerde sertifikasız firmaların yaptığı işler nedeni ile pek çok müşteri mağdur olmuştur. Tesisatınızı yaptıracağınız firmanın işinin ehli olduğuna emin olun, referans listesi isteyin. İnternet üzerinden kombi marka ve fiyatlarını araştırabilirsiniz fakat internetten kombi almayı düşünmeyin. Gelecek kombinin hasarlı veya defolu çıkma olasılığı vardır ve büyük ihtimalle bir parçası eksik gelecektir. İnternet üzerinden çalıntı kombi dahi satılmaktadır. İnternet üzerindeki fiyatlar sürekli güncel olmadığı için yetkili bayilerden alacağınız fiyatlar ile farklılık gösterebilirler.

 

Uzun ömürlü ve sağlıklı çalışan bir ısıtma tesisatı istiyorsanız bizi tercih etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Arıcı Mühendislik Muğla Doğalgaz olarak ücretsiz keşif hizmeti vermekteyiz. Size uygun çözümler sunmak için lütfen keşif formumuzu doldurunuz.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*